По време на принудителното затваряне заради карантината, реших да извърша ежегодното преподреждане на книги в Цветната градина и да споделя кои книги се харесват много на децата, които са били или са в момента при нас.
Това не са всички книги, които имаме. Имаме още много енциклопедии за животни, атласи и книги за наука на различна тематика.
За избор на подходящи книги за децата според Метода Монтесори понякога се отричат изцяло приказки и приказни истории, говорещи животни и вълшебства. Добре е децата да живеят с реалността, разбира се. Има такива, които прекалено много се вживяват в герои от филмчета. Много се харесват книги с реални преживявания, например “отиват в болница”, “започва училище”, “пада в реката” .
Ето накратко моите критерии за избор на книги.
Отбелязах си книгите, които сме чели и препрочитали и винаги е имало особен интерес към тях. На тях ще обърна специално внимание. Другите книги, които имаме също са добри, а има и доста, които нямаме, но бихме искали да имаме 🙂
Книги на български:
- “Преди да стана Боб” от Джеймс Боуен и Гари Дженкингс – истинска история за една котка, която губи стопанина си, но намира друг
- “Жабокът и чужденецът“, “Жабокът е герой”, “Жабокът си е жабок” от Макс Велтхаюс – историите привидно са за говорещи животни, но всъщност разказват за житейски ситуации и отношенията между хората. Много са добри.
- “Упоритият крал” от Доналт Бисет – британска класика
- “Патилата на лисичето Рижко” от Кристине Георг – пак говорещи животни, но темата е че, ако не се държим мило и добре с другите, никой няма да иска да играе с нас.
- “Дъждовен ден” от Кристина Бътлър и другите книги за Ежко от серия “Малки приказки за добри деца” – красиви илюстрации плюс добавени повърхности за усет. Чадъра на ежко е гладък, а шапката и шала мъхести. Ежко обикновено изпада в беда.
- “Не искам да съм болна“, “Може ли да я задържа”, “Искам си новите обувки” – серията за Малката принцеса. Ето тук няма говорещи животни, а само едно момиченце, което попада в реални ситуации.
- “Тъмна, тъмна нощ” от Кристина Бътлър – страшна книга, животните се страхуват, но дори и три годишните се досещат, че това не е никакво чудовище, а само сянката им.
- “Флопси – вече имаш приятели” – Анна Казалис – книжката се харесва на 2-4 годишните. Историята е малко тъжна и има драма – зайчето пада в реката, възпаляват му се ушите и трябва да пие сироп.
- “Приказки от цял свят” – преразказани от Хедър Еймъри, илюстрации Линда Едуардс. Има много такива книги на пазара, някои по-добри, други не чак толкова. Тази съдържа кратки приказки, красиви картинки и помага за запознаване с други култури и места. Подходяща е за деца на поне 3-4 год.
- “Приказки от Селвата” – Орасио Кирога. Тази книга с приказки от Южна Америка е красива и различна. В приказките се разказва за хора и животни. Животните не са Баба Меца и Лисицата, както сме свикнали, а леопарди, папагали, капибара, скатове и фламинга. Историите са драматични и по-големите деца направо ги обожават и запомнят части наизуст. Подходяща за 5-6 годишни и по-големи.
Книги на английски език:
- Handa’s surprise, Eileen Browne – големи илюстрации и малко текст. Подходяща за учене на думи по английски. Тема – Африка.
- The tiger who came to tea, Judith Kerr – Невероятна история, но човек не знае дали може добър тигър да дойде на чай и да изяде всичката храна вкъщи. Класика, публикувана за първи път 1968г.
- The rainbow fish, Marcus Pfister – книга за приятелството
- IIama IIama misses mama, Anna Dewdney – винаги е на шкафа в началото на учебната година. Малката лама отива за първи път на детска градина и е тъжна за майка си, но накрая всичко се нарежда добре.
- Caps for sale, Esphyr Slobodkina – Забавна история за продавач на шапки и маймунджелъци.
- Topsy and Tim go to hospital, Jean Adamson – Има цяла серия книжки за Топси и Тим, който попадат в житейски ситуации. Тук единия е приет в болница. Научаваме нови думи като – медицинска сестра, отделение, рентген.
- Charlie Crow and the snow, Paula Metcalf – малкия гарван за първи път вижда промяната в сезоните и как идва зимата.
- Froggy gets dressed, Jonathan London – Забавна история с много повторения, които се харесват на децата. Фроги всеки път забравя да си сложи част от облеклото. Много е разсеян! Учим думи, означаващи части от облеклото.
- The winter hedgehog, Ann & Reg Cartwright – Също на зимна тематика. История за малкия таралеж, който отказва да заспи зимен сън.
- The bear under the stairs, Helen Cooper – тази книжка е на тема “Страх”, не мисля, че децата разбират че става въпрос за различни реалности – въображението на мечката, въображението на Уилям и реалните събития. Те по-скоро приемат буквално историята и харесват как мечката дебне Уилям през цялото време и докато той не се изправи срещу страха си.
- Alexander and the terrible, horrible, no good, very bad day, Judith Voirst – забавна история за лошия късмет на Александър. За по-големи деца.
- The gruffalo’s child, Julia Donaldson – продължение на първата и задължителна книга за Гръфало.
- The story about PING, Marjorie Flack – Тема Азия. За първи път публикувана през 1933г.
- Millions of cats, Wnda GA’G – публикувана за първи път през 1928г. Старите книги ми харесват, защото илюстрациите са съвсем различни от тези, който са свикнали да виждат днешните деца. А историите им са доказани във времето.
- Tikki Tikki Tembo, retold by Arlene Mosel – тема Азия. История с много повторения, които се харесват на децата.
Не за първи път пиша по темата за книгите и четенето тук. По-стари публикации може да прочетете тук от 2010г и тук от 2012г.